Gabinet porad w zakresie rehabilitacji kardiologicznej

Rehabilitacja kardiologiczna dzienna

Koordynator Poradni: mgr I. Młynarczyk 

Świadczenia z zakresu rehabilitacji kardiologicznej w ośrodku dziennym Śląskiego Centrum Chorób Serca udzielane są pacjentom po ostrym przebiegu schorzeń sercowo-naczyniowych, a także po przebytych zabiegach kardiochirurgicznych.

 Zadaniem programu rehabilitacji jest skoordynowane działanie prowadzące do zdrowego stylu życia i lepszej jakości życia.

 

Do rehabilitacji kardiologicznej w ośrodku  dziennym kieruje lekarz:

1)   oddziału kardiologii;

2)   oddziału kardiochirurgii;

3)   oddziału chorób wewnętrznych;

4)   poradni kardiologicznej.

 

Rehabilitacja kardiologiczna prowadzona jest w oparciu o indywidualnie dobrany program ćwiczeń i edukacji ustalony przez lekarza specjalistę kardiologa lub lekarza rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, we współpracy z magistrem fizjoterapii. Schemat postępowania określa się na podstawie przeprowadzonego testu wysiłkowego na bieżni ruchomej lub cykloergometrze, wyników innych nie-inwazyjnych badań kardiologicznych oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

 

Program obejmuje treningi fizyczne, modyfikację czynników ryzyka, edukację  i szeroko pojęte doradztwo w zakresie modyfikacji diety i postępowania w danej jednostce chorobowej.

 

Rehabilitacja kardiologiczna obejmuje pacjentów po:

  • ostrych zespołach wieńcowych,
  • plastyce naczyń wieńcowych,
  • zabiegach kardiochirurgicznych,
  • innych schorzeniach układu krążenia u pacjentów nie wymagających całodobowego nadzoru medycznego.

 

Celem rehabilitacji dziennej jest zastosowanie optymalnego pod względem czasu, ilości i rodzaju programu rehabilitacyjnego połączonego z prewencją wtórną.

 

Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej ustalany jest indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego (maksymalnie  24 dni zabiegowe w ciągu kwartału).

 

Ruch to zdrowie – warto się o tym przekonać

 

Osoby zainteresowane swoimi możliwościami dotyczącymi aktywności fizycznej zachęcamy do konsultacji z specjalistą ds. rehabilitacji SCCS, panią mgr Ireną Młynarczyk w zakresie następujących zagadnień:

1. ,,ruch to zdrowie” – aktywność fizyczna jako warunek zachowania zdrowia

2. aktywność fizyczna w chorobach układu krążenia

3. aktywność fizyczna u chorych z nadwagą, cukrzycą, nadciśnieniem

4. jak podnieść swoją aktywność fizyczną

5. i ,,TY’’ możesz ćwiczyć codziennie – indywidualne porady, czyli dowiedz się, co i w jaki sposób możesz ćwiczyć a czego powinieneś unikać.

 

W razie potrzeby zapewniamy również możliwość zaprezentowania przykładowych ćwiczeń na sali gimnastycznej SCCS (budynek A), po uprzednim ustaleniu terminu podczas konsultacji z rehabilitantem.