Tajemnice szczęśliwego życia seniora

Nie chodzi o to, ile ma się lat, ważne jak się starzeje.
Ulrich Pramann

 

Bycie seniorem w obecnych czasach nabiera nowego znaczenia. Współczesny senior to człowiek zadowolony z życia, wierzący we własne siły, ciekawy świata i ludzi. Aktywny tryb życia stanowi dla niego niepodważalnie klucz do sukcesu. Nie bierze on wolnego od życia. Pomimo braku obowiązków zawodowych walczy z trudnościami i dąży do wyznaczanego każdego dnia na nowo celu. Działania społeczne, uprawianie sportu, rozwijanie pasji czy też inne formy aktywności dają mu możliwość ćwiczenia własnego ciała, zacieśniania więzi społecznych, a w konsekwencji – poprawę samopoczucia. Starzenie się nie odbiera seniorowi radości życia, nie jest zagrożeniem dla szczęścia. Verba docent, exempla trahunt (słowa uczą, przykłady pociągają), dlatego też poprzez swoje postępowanie jest wzorem dla młodych pokoleń, daje przykład jak zaakceptować swój wiek i skutecznie radzić sobie ze starością.

 

Jakie są tajemnice szczęśliwego życia seniora? Jaką wiedzą dysponują osoby starsze cieszące się życiem? Skąd czerpią radość i pogodę ducha? Wielu z nas zadaje sobie takie pytania. Być może przedstawione poniżej rady przyniosą odpowiedź, staną się wskazówką do osiągnięcia celu, jakim jest szczęście, zachowanie zdrowia i delektowanie się każdym dniem – niezależnie od wieku.

 

Akceptuj siebie i swój wiek
Świadomość swojego wieku oraz związanych z nim możliwości wpływania na jakość życia jest bardzo ważna i pomocna w osiąganiu zadowolenia. Należy pamiętać, że w rzeczywistości jesteśmy silniejsi, potrafimy dużo więcej niż sądzimy, trzeba tylko zaakceptować siebie i uwierzyć we własny potencjał. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy człowiek sam kreuje obraz swojej starości, określa cele, do których zmierza. Osoba starsza to autorytet dla młodszych pokoleń – dysponuje mądrością życiową, z której mogą czerpać inni.
Zawsze dostrzegaj zalety wynikające z tego kim jesteś i jaki jesteś.

 

Monitoruj zdrowie
Systematyczne wizyty u lekarza są bardzo istotne. Wiedza na temat swojego stanu zdrowia pomoże wybrać właściwy, zdrowy tryb życia. Ponadto zmniejsza obawy przed chorobami, daje możliwość zapobiegania im lub też zareagowania we wczesnym okresie ich rozwoju. Nie można się tutaj zdawać na szczęście, świadomość swojego stanu zdrowia nie zmniejsza radości płynącej z życia, natomiast pomaga unikać sytuacji, które są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Pamiętaj o regularnych badaniach, do których należą: badanie morfologiczne krwi, poziomu cukru i stężenia cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz obliczanie swojego BMI [Body Mass Index (wskaźnik masy ciała) = waga (kg)÷wzrost (m)²].

 

Ćwicz – ćwiczenia fizyczne to sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia
Osoby sprawne fizycznie w mniejszym stopniu narażone są na wszelkie problemy zdrowotne, dlatego ruch zalecany jest seniorom również jako komponent leczenia, dopełnienie terapii.
Wskazanymi, zależnymi od indywidualnego stanu zdrowia i możliwości seniora, są ćwiczenia:

  • aerobowe (wytrzymałościowe) – marsz (spacery, Nordic Walking), jazda na rowerze, pływanie, można tutaj zaliczyć także pracę w ogródku;
  • ćwiczenia siłowe (oporowe) – angażujące najważniejsze grupy mięśni, które umożliwiają wykonywanie powszednich czynności (m. in. wchodzenie po schodach czy noszenie zakupów) – zapobiegają osteoporozie;
  • ćwiczenia rozciągające (ćwiczenie giętkości) – wykonywane codziennie poprawiają krążenie i zapobiegają występowaniu urazów.

Możliwości w obecnych czasach jest naprawdę wiele. Ważna jest gimnastyka mająca na celu wykonywanie ćwiczeń przeciwdziałających schorzeniom. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia fizyczne zwiększają odporność, witalność, chronią przed osteoporozą, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz pomagają w utrzymaniu właściwej masy ciała. Ponadto wpływają pozytywnie na funkcjonowanie umysłu, przeciwdziałają bezsenności, a także poprawiają samopoczucie, będąc przy tym przyjemną formą spędzania wolnego czasu.

 

Podróżuj, zwiedzaj, poznawaj ciekawe miejsca
Odpowiednim sposobem zagospodarowania wolnego czasu są podróże, na które osobom czynnym zawodowo najczęściej brakuje czasu. Jest wiele niesamowitych miejsc do zobaczenia zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Mogą to być wyjazdy turnusowe, indywidualne czy wycieczki objazdowe. Biura podróży, chcąc wyjść naprzeciw wymaganiom współczesnego seniora, coraz częściej przygotowują specjalne oferty dla osób starszych, których program oparty jest głównie na zwiedzaniu, zapewnieniu właściwych zajęć sportowych, lekcji tańca czy terapii, przy zagwarantowaniu szczególnej opieki seniorom. Warto wykorzystać okres emerytalny na nadrobienie zaległości, podróżowanie – to doskonała okazja, by zobaczyć atrakcyjne miejsca, poznać ciekawych ludzi, a zarazem miło spędzić czas, z dala od codzienności.
Zawsze jednak pamiętaj, by nie wybierać się w podróż bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Jest ona niezbędna w celu określenia własnych granic, pomoże dostosować miejsce wyjazdu do indywidualnych możliwości (góry, morze).

 

Podtrzymuj relacje z innymi
Bez względu na wiek należy pielęgnować więzi międzyludzkie, utrzymywać kontakt z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Relacje z innymi to nieodzowna potrzeba, jak i najważniejsza umiejętność, która warunkuje funkcjonowanie w społeczeństwie. Zawierane przyjaźnie i znajomości nadają cel ludzkiemu życiu, sprawiają przyjemność, wywołują radość i optymizm.
Otaczaj się ludźmi, których lubisz i z którymi chętnie spędzasz czas, osobami, które Cię wspierają. Nie zapomnij również o tych, którzy potrzebują Twojej pomocy. Bądź życzliwy dla innych, a to z pewnością zapewni Ci lepsze samopoczucie.

 

Bez względu na wiek nie ustawaj w nauce
Ważnym wyzwaniem dla seniora, wpływającym na jakość życia, jest edukacja. Dążenie do rozwoju kształtuje poczucie własnej wartości. Co więcej, zapobiega izolacji społecznej oraz wpływa na kształtowanie pozytywnego obrazu starości. Nauka to nie tylko istota społecznego, ale także osobistego postępu. Najpopularniejszą formą rozwoju intelektualnego stały się obecnie Uniwersytety Trzeciego Wieku – placówki dydaktyczne dla osób starszych, mające na celu poprawę jakości życia, popularyzację inicjatyw edukacyjnych oraz aktywizację intelektualną, społeczną i fizyczną seniorów. Są one kopalnią możliwości – realizują zarówno zajęcia z zakresu nowych technologii, języków obcych, warsztatów artystycznych, jak i zajęć ruchowych.

 

Korzystaj z komputera
Często odnosimy się nieufnie do nowości – czujemy się pewnie tylko z tym, co dobrze znamy. Należy dać sobie szansę, poznać to, co nieznane. Współczesny senior nie obawia się nowych technologii – uczy się obsługi komputera. Takie podejście jest również pomocne w optymistycznym patrzeniu na świat. Otwórz się na nowe możliwości. W obecnych czasach komputer z internetem to istotna część życia – źródło aktualnych informacji, sposób kontaktu z innymi ludźmi (poczta elektroniczna, możliwość udziału w różnych grupach dyskusyjnych, itp.), sposób dokonywania zakupów – dlatego może on stanowić powszednią część życia seniora.

 

Podarowany emerytom dodatkowy czas wolny należy postrzegać jako przywilej – powinien być to okres celebrowania życia, czas na regenerację sił, własny rozwój, ponieważ tylko wówczas może być czasem ciekawym i radosnym. Bierność – brak inicjatywy do działania, do zainteresowania się ludźmi i otoczeniem – może prowadzić do negatywnego wpływu na samopoczucie, a co więcej, być czynnikiem kryzysogennym.

 

Nowy Rok sprzyja nowym postanowieniom. Być może z początkiem kolejnego roku niektórzy postanowią wprowadzić w swoje życie chociażby niektóre z powyższych sekretów udanej starości.

 

Pamiętaj, nigdy nie przestawaj zaczynać i nigdy nie zaczynaj przestawać.

 

Bibliografia:
1. http://zdrowie.flink.pl/aktywnosc_fizyczna.php
2. D. Niven, Prostych 100 sekretów lepszej połowy życia (przełożył Madejski R.), Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010.