Angiografia tętnic wieńcowych (czyli koronarografia)

Koronarografia to badanie służące do diagnostyki zwężeń tętnic wieńcowych. Jest to najczęściej wykonywana procedura diagnostyczna w pracowni hemodynamiki. Zabieg polega na wprowadzeniu długiego cewnika do nacięcia wykonanego w tętnicy udowej (okolica pachwiny) lub tętnicy promieniowej (na przedramieniu). W trakcie badania, przy pomocy promieniowania RTG, lekarz kontroluje na monitorze położenie końcówki cewnika i wprowadza ją w okolice serca do ujścia tętnicy wieńcowej prawej oraz lewej. W to miejsce z otworu na końcu cewnika podawany jest środek cieniujący, który pozwala na uwidocznienie przebiegu naczyń wieńcowych i ewentualnych zwężeń. Obraz ten jest nagrywany i następnie analizowany przez zespół lekarzy, celem ustalenia indywidualnie dobranego sposobu leczenia.

 

Jak dobrze przygotować się do badania koronarograficznego?
Drogi Pacjencie,
jeśli zostałeś zakwalifikowani do koronarografii, pamiętaj o:
1) szczepieniu przeciwko WZW typu B: przed każdym badaniem inwazyjnym czy operacją warto zaszczepić się przeciwko WZW B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia można zasięgnąć u lekarza rodzinnego
2) skonsultuj się z lekarzem celem ustalenia, które leki należy odstawić przed zabiegiem np.
a. Metforminę – należy odstawić kilka dni przed zabiegiem
b. Leki przeciwkrzepliwe (acenokumarol i warfarynę) należy odstwawic na ok. 3 dni przed zabiegiem, w zamian należy przyjmować heparynę (w postaci zastrzyków podskórnych). Nie należy odstawiać kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny.

 

Dzień przed badaniem:
1) Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu: przed zabiegiem należy przyjąć minimum 1,5-2 l na dobę. Jeśli masz stwierdzoną przewlekłą chorobę nerek, warto przyjąć większą ilość płynów (ok. 3 l/d).

 

W dniu badania:
1) nie powinno się jeść na 6h przed zabiegiem
2) nie powinno się palić papierosów na 6-8h przed zabiegiem
3) w samym szpitalu trzeba ogolić pachwiny (w przypadku dojścia cewnikiem przez tętnicę udową), wziąć prysznic.

Kobiety powinny pamiętać o zmyciu lakieru z paznokci dłoni i stóp. Należy zdjąć biżuterię (pierścionki, wisiorki, kolczyki, zegarek, itp.). Ważne także, by wyjąć protezy zębowe

 

Co będzie się ze mną działo po przyjęciu do szpitala?
1) przy przyjęciu lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, zapyta o przebieg choroby, uczulenie na środki cieniujące, zapozna się z wynikami dotychczasowych badan a następnie wykona badanie fizykalne’
2) lekarz poinformuje Cię o przebiegu badania i ewentualnych powikłaniach. Konieczna będzie Twoja pisemna zgoda na wykonanie badania.
3) pielęgniarka założy Ci wkłucie żylne (wenflon); następnie wykonane zostaną wszystkie niezbędne badania laboratoryjne;
4) w razie konieczności podana zostanie kroplówka w celu odpowiedniego nawodnienia, a tym samym zmniejszenia skutków działania środka cieniującego na nerki.

 

Po przyjeździe na sale hemodynamiczną:
1) Zostaniesz poproszony o ułożenie się na stole hemodynamicznym. Pielęgniarki przykleją elektrody EKG do skóry klatki piersiowej. Następnie okolica, w której wykonane będzie wkłucie, zostanie zdezynfekowana.
2) Lekarz, w miejscowym znieczuleniu, igłą angiograficzną nakłuje tętnicę udową lub promieniową celem wprowadzenia prowadnika, po którym zostanie wprowadzona koszulka naczyniowa (plastikowa rurka, przez którą zostanie podany środek cieniujący). Moment wprowadzania koszulki może być nieco bolesny.
3) Zabieg koronarografii trwa około 30 min., po czym pacjent transportowany jest z sali hemodynamicznej na sale pooperacyjną.
Możliwe powikłania
Koronarografia jako procedura wykonywana planowo u pacjentów stabilnych jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym.

 

Możliwe najczęstsze i najbardziej istotne powikłania oraz ryzyko ich wystąpienia:

  • Zgon 0,1%
  • Zawał serca 0,1%
  • Udar mózgu 0,1%
  • Miejscowe powikłania naczyniowe np. często krwiaki w miejscu dostępu naczyniowego
  • Zaburzenia rytmu serca lub bloki przewodzenia
  • Reakcja anafilaktyczna w przypadku uczulenia na środki cieniujące
  • Niewydolność nerek

 

Drogi Pacjencie,
Jeśli masz dodatkowe pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat koronarografii, zwróć się do personelu pielęgniarskiego lub lekarskiego. Z chęcią udzielą Ci wyczerpujących informacji na nurtujące Cię pytania oraz wyjaśnią wszelkie niejasności.